Категорії
Без категорії Публікації працівників

Лісовий кіт

(до всесвітнього дня  дикої природи)

3 березня – Всесвітній день дикої природи,   який було започатковано 2013 року Генеральною  Асамблею  ООН. Відзначають цю дату  з метою привернути увагу суспільства до цінності та різноманіття дикої природи, яка є невід’ємною  частиною  нашої планети. Неможливо уявити світ без неповторних диких тварин та неймовірних рослин, непідвладних людині.

Природа Уманщини теж по своєму цікава та неповторна. Серед  рідкісних видів тварини можна назвати лося, оленя, видру річкову, степова тхора, а останнім часом все частіше  в лісах зустрічається лісовий кіт.

Зі слів голови товариства мисливців та рибалок «Уманське» Бабія Віталія Дмитровича  чисельність лісового кота на Уманщині стабільно зростає.

 «Найбільш цікаве на сьогодні – лісові коти.  В лісі в районі сіл Антонівка, Юрківка, Затишок  з’явився  лісовий кіт, вид з Червоної книги України. Колись вони зустрічалися спорадично, а зараз їх вже більше 20 особин. Шкодять. Ловлять фазанів, зайців, різних птахів. Живуть на деревах, в дуплах. Полюють і в ночі,  і вдень. Фазани вночі сплять не на землі, а на вершечках  очерету або кущів. Ось там їх лісовий кіт і ловить. Здоровецький смугастий кіт,   хвіст короткий,   теж  смугастий,  гострі вуха, короткі лапи  завтовшки з руку людини, тіло завдовжки  80-100 см.  Заходять до людських господарств, ловлять курей. Ліс поруч з Юрківкою великий, темний, є місця недоступні для людини, тому лісовому коту там комфортно. Раніше вони водились у сусідніх областях Вінницькій та Кіровоградській, але зараз вже розбрелися лісами Уманщини» –  розповів Віталій Дмитрович.

Цей звір далеко не домашня киця, а справжній хижак. Ласує хвостатий дрібними гризунами, птахами, комахами, маленькими зайчатами та навіть зміями! За добу може з’їдати 10 і більше гризунів! Ці тварини мають загострений слух і добре маскуються. Селиться лісовий котик у глухих дубових, дубово-грабових, букових та мішаних лісах, в очеретяних заростях, у чагарниках. Найчастіше оселю лаштує у дуплах дерев, кореневищі, старих норах тварин, навіть на купах залежаного хмизу, вистилаючи кубло травою, листям, пухом птахів.  Самка раз на рік (квітень — травень) після 63–68 денної вагітності народжує 2–4 (зрідка 5) сліпих малят, які тримаються біля неї до вересня — жовтня. Вороги і конкуренти — рись, лисиця звичайна, вовк, куницеві, бродячі собаки, великі хижі птахи.

Кіт лісовий у списках Червоної книги з 1980 р.  Добувати кота лісового під час полювання  категорично забороняється. Згідно постанови 1030 Кабінету міністрів України передбачено відшкодування збитків за вбивство кота лісового – 8 тисяч гривень.  

Винищуючи велику кількість  гризунів — шкідників лісового і сільського господарств, лісові коти приносять значну користь. Водночас, знищуючи багато комахоїдних і мисливських птахів та їхніх пташенят і зайченят, вони вважаються шкідливими тваринами нашої фауни. Але в зв’язку з тим, що ці звірі в наш час дуже нечисленні і в Україні навіть зникають, шкода від них господарству людини невелика. Тому лісові коти як рідкісна пам’ятка нашої давньої фауни охороняються законом.

На  фото зображений  ЛІСОВИЙ  КІТ.  Третє  березня – це його день.

Світлана Гасіца

старший науковий співробітник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *