Про музей

P1210100

Уманський краєзнавчий музей

Уманський краєзнавчий музей – скарбниця пам’яті про минуле, осередок культурного та духовного життя західного регіону Черкащини.

У листопаді 1917 року було засновано Історичний музей Уманщини в приміщенні 1-ї Української гімназії ім. Б.Грінченка. Організатором і першим директором музею був Петро Курінний – відомий український археолог та мистецтвознавець.

В 1924 році музей став державним і отримав назву «Соціально-історичний музей Уманської округи». Музей отримав нове приміщення, в якому знаходиться і зараз.

В 1936 році музей реорганізовано в міськрайонний краєзнавчий музей.

Уманський краєзнавчий музей сьогодні – це науково-освітня установа, основні напрямки його діяльності полягають у збиранні, науковому вивченні і всебічному освітньо-виховному використанні музейних предметів.

Фондова збірка музею нараховує більше 50 тис. експонатів.

Експозиція музею висвітлює історію Уманщини від найдавніших часів до сьогодення та природу краю.

В залах музею щорічно експонуються виставки, створені на основі фондової колекції музею.

Уманський краєзнавчий музей намагається постійно змінюватись та розвиватись, але при цьому зберігає функцію хранителя вічних цінностей.

1 P4275122

Музей-квартира Н.В.Суровцової

Наймолодший культурний заклад міста Умані – меморіальний музей-квартира громадської діячки і письменниці Надії Суровцової. Через 20 років після смерті нашої легендарної землячки, 30 вересня 2005 року  меморіальний музей відчинив свої двері для відвідувачів. Відкриття музею здійснилося завдяки Уманській міській раді, спадкоємцю Д.Калюжному, який передав особисті речі Надії Віталіївни у фонди краєзнавчого музею, та кропіткій праці співробітників Уманського краєзнавчого музею, зусиллями яких оформлено експозицію музею-квартири, науково систематизовано документи, епістолярну та творчу спадщину Н.Суровцової.

Експозиція закладу знаходиться у житловому будинку по вулиці Воїнів-Інтернаціоналістів, 8а, неподалік від центру міста, і представлена двома залами, в одному з яких експонуються документи та фото періоду  життя і творчості Надії Суровцової, що допомагають відвідувачам прослідкувати її нелегкий життєвий шлях, а в іншому відтворено інтер’єр кімнати, де вона приймала своїх гостей. На стінах обох залів експонуються картини  різних художників, що були подаровані Н.В.Суровцовій.

Кожного року експозиція музею поповнюється новими експонатами та цікавими фактами з життя господині цього скромного помешкання. Працівники музею продовжують збирати спогади людей, які були  знайомі або спілкувалися з Надією Віталіївною.

Незважаючи на молодий вік музею, в ньому побувало вже багато відвідувачів, переважно учні та студенти, але приїздять відвідувачі й з інших міст України. Неодноразово відвідували музей люди, які  були особисто знайомі з Надією Суровцовою, бували в неї, і розповідали чимало цікавих історій, ситуацій з її життя.

Двері музею відчинені для всіх бажаючих і небайдужих до історії і долі рідного народу та його перлин.

Художній музей

Музей розміщено в приміщенні – римо-католицького костьолу Успіня Богородиці, пам’ятці архітектури державного значення, будівлі стилю класицизму початку ХІХ століття.

Понад 100 років костьол був діючим і у 1934 р., в зв’язку із зменшенням кількості віруючих був закритий як культова споруда. В цьому ж році у приміщенні відкрили виставковий зал Соціально-історичного музею Уманської округи.

З часом будівлю передали Уманському управлінню змішаної торгівлі під складські приміщення.

В 1974 р. з нагоди 30-річчя визволення м.Умані від нацистських окупантів відбулось урочисте відкриття першої в області Картинної галереї. Презентувалась перша виставка: «Земля і люди».

Рішенням виконавчого комітету Уманської міської ради   від  24.12.2009 р. № 619 Художній відділ Уманського краєзнавчого музею перейменовано в Художній музей – відділ Уманського краєзнавчого музею.

Фондова колекція Художнього музею нараховує більше 5 тисяч одиниць збереження. Серед живописних творів велику цінність мають роботи західноєвропейських художників ХІХ початку ХХ ст.: Д.Беццуолі, Ж.Б.Грьоза, Я.Сімона, А.Буша, серія портретів, виконаних польськими авторами кінця ХІХ ст. С.Рейханом, Р.Кржижанівським, К.Мардзевичем, Горовіцем, І.Соколовим, та роботи представників української школи живопису. Серед скульптур унікальними є роботи італійського та польського скульпторів А.Канови і С.Годебського, земляків-скульпторів Г.Петрашевич, Я.Красножона, кераміста Д.Головка.

Полтавський музей, Лублінський музей, Феодосійська галерея, Черкаський та Київський музей Західного і Східного мистецтва передали колекцію у кількості  600 одиниць збереження; вироби майстрів Індії, Китаю, Японії, Індонезії та 92 картини німецького художника А.Буша.

З 1995 року в приміщенні Картинної галереї прочани парафії Успіня Пресвятої Діви Марії м. Умані відправляють богослужіння. Протягом року проводиться близько 90 богослужінь.

Костьол Успіня Пресвятої Богородиці пам’ятка архітектури державного значення.