Категорії
Без категорії

1 лютого – 40 років пам`яті уманського поета Володимира Задорожного

Учасники літературного об`єднання Умані. 1967р.

1 ЛЮТОГО - 40 РОКІВ ПАМ`ЯТІ УМАНСЬКОГО ПОЕТА 
ВОЛОДИМИРА ЗАДОРОЖНОГО, ЯКИЙ ПИСАВ ПРО ЗЕМНЕ І НЕБЕСНЕ

…Нехай звисає смутку павутина,
А ти старайсь учитись творче жить.
І пам`ятай : тобі, бо ти  - людина,
У творчім леті розправляти крила,
Іти назустріч долі  й кожну мить
Долати труднощі, добро творить.
В. Задорожний. "Сонет творчості".

Володимир Устинович Задорожний народився 21 січня 1931 року в селі Яроватка Уманського району в селянській родині. Після закінчення Іванівської школи  вчився в Тальнівському сільськогосподарському технікумі, а з 1950 по 1955 рік – в  Уманському сільськогосподарському інституті. Освоював цілину, працював викладачем в училищах механізації сільського господарства в Актюбинській і  Кіровській областях колишнього СРСР, старшим науковим співробітником Черкаської дослідної сільськогосподарської станції.  Останні роки життя Володимира Устимовича були пов’язані з Уманським ССПТУ – 6 (нині уманський професійний аграрний ліцей, де він викладав понад 20 років. 

В.У. Задорожний був членом правління Черкаського обласного і Уманського міськрайонного  літературних об`єднань, часто друкувався  на сторінках республіканських літературно – художніх і громадсько – політичних журналів, обласних і місцевих газет з поетичними прозовими і публіцистичними творами. Кращі вірші з його творчого доробку увійшли до збірок «Суцвіття» (1965) та «Човен літа» (1975, які вийшли у видавництвах радянський письменник і «Молодь», а також «Привет с Днепра» (1976 р.) - російськомовне видання творів поетів Черкащини, м. Ярославль. Проте більшість творів залишалась неопублікованою.

Помер Володимир Задорожний 1 лютого 1882 року. 
  
У ХХІ столітті пам`ять про творчість Володимира Задорожного і його товариша,  уманського поета Всеволода Піотровського (09.11. 1941 р. – 08. 06. 1996 р. ) відновила, ініціювавши видання творів у збірці  "Земля просто Неба"  берегиня  уманської журналістики,  заслужена журналістка України, почесна громадянка міста  Умані В.А. Козицька,  яка багато років віддала роботі  в газеті "Уманська зоря", а останні  - на посаді головного редактора.  Саме на сторінках цієї газети розпочався творчий шлях поетів В. Задорожного і В.  Піотровського. Володимир Задорожний  багато років  відвідував  літоб`єднання "Умань" при редакції  "Уманської  зорі" - яке стало  школою для багатьох  талановитих авторів.
Збірка "Земля просто Неба" була   присвячена  сторіччю  газети "Уманська зоря", яке урочисто відзначили в 2019 році. 
Книга об’єднала двох митців - товаришів та їхні мрії.  І правда, поети зблизились в Уманському літературному осередку, вони спілкувались, листувались, радились, як щирі і близькі друзі, довіряли один одному творчі плани.
Валентина Андріївна Козицька була активною учасницею літературного процесу  60 – 80 років ХХ століття в місті Умані Це був період розквіту таланту В. Задорожного і В. Піотровського. Саме Валентина Козицька дослідила творчість поетів, підготувала її до друку і редагувала.  Книга «Земля проти Неба», яка вийшла в 2018 році, ще раз, уже після смерті,  об’єднала товаришів  В. Задорожного і В. Піотровського та їхні  мрії.  І правда, поети подружились, познайомившись  в Уманському літературному осередку: вони спілкувались, листувались між собою, як щирі і близькі друзі.  На жаль, обом поетам судився недовгий вік  життя.  Але продовжує жити їхня Поезія. 
 
Володимир Задорожний  залишити після себе  пам`ять  в українській літературі як самобутній митець."Агроном з душею Поета, Володимир Задорожний, мабуть,   чи не єдиний в українській поезії другої половини ХХ століття, хто з такою трепетною любов`ю розповів про її Величність Землю - годувальницю, непомітно - буденний героїзм хлібороба і одвічний оберіг нашої Батьківщини  - село", - написала В. А. Козицька в книзі " Земля проти «Неба».

Текст: Ірина Мінова, старший науковий співробітник.

Джерело: 
Земля просто Неба : поезії / В. Задорожний, В. Піотровський; упоряд. І гол. ред. В. А. Козицька. –Умань: Видавничо – поліграфічний центр «Візаві» , 2018 – 224 с. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *