Категорії
Без категорії

1 лютого – 40 років пам`яті уманського поета Володимира Задорожного

Учасники літературного об`єднання Умані. 1967р.

1 ЛЮТОГО - 40 РОКІВ ПАМ`ЯТІ УМАНСЬКОГО ПОЕТА 
ВОЛОДИМИРА ЗАДОРОЖНОГО, ЯКИЙ ПИСАВ ПРО ЗЕМНЕ І НЕБЕСНЕ

…Нехай звисає смутку павутина,
А ти старайсь учитись творче жить.
І пам`ятай : тобі, бо ти - людина,
У творчім леті розправляти крила,
Іти назустріч долі й кожну мить
Долати труднощі, добро творить.
В. Задорожний. "Сонет творчості".

Володимир Устинович Задорожний народився 21 січня 1931 року в селі Яроватка Уманського району в селянській родині. Після закінчення Іванівської школи вчився в Тальнівському сільськогосподарському технікумі, а з 1950 по 1955 рік – в Уманському сільськогосподарському інституті. Освоював цілину, працював викладачем в училищах механізації сільського господарства в Актюбинській і Кіровській областях колишнього СРСР, старшим науковим співробітником Черкаської дослідної сільськогосподарської станції. Останні роки життя Володимира Устимовича були пов’язані з Уманським ССПТУ – 6 (нині уманський професійний аграрний ліцей, де він викладав понад 20 років. 

В.У. Задорожний був членом правління Черкаського обласного і Уманського міськрайонного літературних об`єднань, часто друкувався на сторінках республіканських літературно – художніх і громадсько – політичних журналів, обласних і місцевих газет з поетичними прозовими і публіцистичними творами. Кращі вірші з його творчого доробку увійшли до збірок «Суцвіття» (1965) та «Човен літа» (1975, які вийшли у видавництвах радянський письменник і «Молодь», а також «Привет с Днепра» (1976 р.) - російськомовне видання творів поетів Черкащини, м. Ярославль. Проте більшість творів залишалась неопублікованою.

Помер Володимир Задорожний 1 лютого 1882 року. 
 
У ХХІ столітті пам`ять про творчість Володимира Задорожного і його товариша, уманського поета Всеволода Піотровського (09.11. 1941 р. – 08. 06. 1996 р. ) відновила, ініціювавши видання творів у збірці "Земля просто Неба" берегиня уманської журналістики, заслужена журналістка України, почесна громадянка міста Умані В.А. Козицька, яка багато років віддала роботі в газеті "Уманська зоря", а останні - на посаді головного редактора. Саме на сторінках цієї газети розпочався творчий шлях поетів В. Задорожного і В. Піотровського. Володимир Задорожний багато років відвідував літоб`єднання "Умань" при редакції "Уманської зорі" - яке стало школою для багатьох талановитих авторів.
Збірка "Земля просто Неба" була  присвячена сторіччю газети "Уманська зоря", яке урочисто відзначили в 2019 році. 
Книга об’єднала двох митців - товаришів та їхні мрії. І правда, поети зблизились в Уманському літературному осередку, вони спілкувались, листувались, радились, як щирі і близькі друзі, довіряли один одному творчі плани.
Валентина Андріївна Козицька була активною учасницею літературного процесу 60 – 80 років ХХ століття в місті Умані Це був період розквіту таланту В. Задорожного і В. Піотровського. Саме Валентина Козицька дослідила творчість поетів, підготувала її до друку і редагувала. Книга «Земля проти Неба», яка вийшла в 2018 році, ще раз, уже після смерті, об’єднала товаришів В. Задорожного і В. Піотровського та їхні мрії. І правда, поети подружились, познайомившись в Уманському літературному осередку: вони спілкувались, листувались між собою, як щирі і близькі друзі. На жаль, обом поетам судився недовгий вік життя. Але продовжує жити їхня Поезія. 
 
Володимир Задорожний залишити після себе пам`ять в українській літературі як самобутній митець."Агроном з душею Поета, Володимир Задорожний, мабуть,  чи не єдиний в українській поезії другої половини ХХ століття, хто з такою трепетною любов`ю розповів про її Величність Землю - годувальницю, непомітно - буденний героїзм хлібороба і одвічний оберіг нашої Батьківщини - село", - написала В. А. Козицька в книзі " Земля проти «Неба».

Текст: Ірина Мінова, старший науковий співробітник.

Джерело: 
Земля просто Неба : поезії / В. Задорожний, В. Піотровський; упоряд. І гол. ред. В. А. Козицька. –Умань: Видавничо – поліграфічний центр «Візаві» , 2018 – 224 с. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *